Dej každému dni příležitost, aby se stal nejkrásnějším dnem tvého života. Mark Twain
:):)Červen 2013

Vitarián

12. června 2013 v 22:20 | -L | 
Trocha teorie...

Vitariánství je český název pro "raw vegan" stravovací směr, neboli syrová veganská strava (bez tepelné úpravy). Základem stravy je syrové ovoce, syrová zelenina, ořechoviny, semena a klíčky, příp. ještě panenský (tj. za studena lisovaný) olivový olej. Ze stravy je tedy vyloučeno maso, mléko, mléčné výrobky (sýry, kefíry atd.), veškeré obilniny (včetně celozrnných obilnin a rýže), většina luštěnin (až na výjimky - např. klíčené mungo nebo hrách), med, rafinované cukry a veškeré zpracované potraviny.
Někdy je vitariánstvím označován obecnější směr, "syrová strava" (raw food), který sice také odmítá tepelnou úpravu potravin, ale neomezuje tolik výběr potravin - povoluje i konzumaci syrového masa, vajec a mléka (vše v přirozeném neupraveném stavu). Obvyklejším však je použití označení vitariánství ve smyslu syrovo-veganského směru (raw vegan).
Jedním z důvodů přechodu na vitariánskou stravu jsou enzymy, obsažené přirozeně v potravinách, které umožňují trávení potravin. Zahřátím potravin na teplotu nad 40°C se enzymy ničí a tělo je pak nuceno si je vyrábět samo, čímž dochází k jeho velkému zatěžování. Dalším důvodem k přechodu na vitariánskou stravu je snaha o návrat k přírodě a k přirozenosti. Vitariáni jsou přesvědčeni, že veškeré zdravotní problémy souvisí s civilizačním způsobem života, který je člověku nepřirozený. Proto se snaží svou stravou přibližovat k přirozenému způsobu danému přírodou - tj. potraviny neupravovat, ale konzumovat v takové formě, v jaké by se s nimi setkali v přírodě. Snaží se neřídit pravidly a tabulkami, ale naučit se vnímat přirozené signály těla. Lidský organismus má od přírody dány schopnosti rozhodovat si o svých potřebách nejlépe sám, jakýkoliv lidský zásah do jeho činnosti je nepřirozený a má za následek spíše narušení správného chodu organismu.

zdroj: http://breatharian.eu/diet/raw/

A teď torcha o mě. Myslím, že jsem se konečně našla a už dva týdny jsem se snažila jítst živou stravu a hubnu, jsem zdravá, krásná, spokojená, mám víru, můj život je mou energií. A ode dneška přecházím naprosto stoprocentně na tento směr a den ode dne mi za to bude mé tělo i duše děkovat.
Poděkování patří mé kamarádce Kristýně Krutilové, která mi dala impuls, že takhle správná věc existuje.
A lidé ze začátku možná budou říkat proč to dělám a jak moc špatné to je.. ale až uvidí výsledky, budou říkat jak jsi to udělala. Budu se snažit psát jak jen to půjde i poznámky z mého života, který je mimochodem skvělý a já to až teď poznala
Doporučuji také přečíst si knížku 12 kroků k syrové stravě od Victoria Boutenko (ke stažení na uložto).
Ke konci přikládám obrázek z mého dnšního nákupu.

Tímto přeji dobrou noc ♥